Furaginum 3PG – Komu polecić, jak stosować, na co uważać?

Furazydyna (inaczej: furagina) to dostępny bez recepty bakteriostatyczny chemioterapeutyk stosowany w postaci tabletek 50 i 100 mg oraz zawiesiny doustnej, wskazany w leczeniu niepowikłanych infekcji dróg moczowych.

Furaginum 3PG – Komu można polecić?

Tabletki z furazydyną możesz polecić kobietom od 15 r.ż.,1ChPL DaFurag Max2ChPL Urofuraginum które:

 • skarżą się na objawy zapalenia dolnych dróg moczowych (takie jak pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, ból brzucha, tkliwość podbrzusza),
 • wybierają się w podróż i cierpią na nawroty infekcji dróg moczowych,
 • są w II i III trymestrze ciąży (patrz: uwaga niżej) i cierpią na infekcję dróg moczowych,3Czeizel AE, Rockenbauer M, Sørensen HT, Olsen J. A population-based case-control teratologic study of furazidine, a nitrofuran-derivative treatment during pregnancy. Clin Nephrol. 2000 Apr;53(4):257-63. abstrakt4ChPL Furaginum Teva
 • stosują przewlekle furazydynę, ale ukończyły lub zgubiły opakowanie leku przed planowanym ukończeniem terapii (dla leku OTC to zastosowanie off-label).

Nie rekomendujemy polecania furazydyny mężczyznom z uwagi na fakt, że każda infekcja układu moczowego u mężczyzn traktowana jest jako powikłana, a więc wymaga diagnostyki.5Gajewski P.: Interna Szczeklika, MP, Kraków 2018. Nie oznacza to, że furazydyny nie mogą stosować mężczyźni, jednak zalecenie powinno wyjść od lekarza.

Ponadto kierujemy do lekarza pacjentki z objawami powikłanej infekcji takimi jak gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami, które mogą świadczyć o infekcji górnych dróg moczowych takich jak zapalenie nerki.

Furaginum 3PG – Jak stosować?

Furazydynę przyjmuje się:

 • 3 x dziennie po 100 mg (przez pierwszy dzień 4 x dziennie),
 • nie dłużej niż 8 dni (wykazano, że 7-dniowa kuracja furazydyną jest równie skuteczna co 3-dniowa cyprofloksacyną6Dybowski B, Jabłońska O, Radziszewski P, Gromadzka-Ostrowska J, Borkowski A. Ciprofloxacin and furagin in acute cystitis: comparison of early immune and microbiological results. Int J Antimicrob Agents. 2008 Feb;31(2):130-4. abstrakt),
 • razem z posiłkiem bogatym w białko (może być popita lub nawet zawieszona w mleku, zażyta przy spożywaniu mięsa, fasoli, twarogu i orzechów),
 • z kompleksem witamin z grupy B (jeśli przyjmowana jest przewlekle).

W przypadku przewlekłego stosowania (tylko z zalecenia lekarza) dzienna dawka to 100 mg przed snem.

Furazydyna może być stosowana u dzieci od 3. miesiąca życia, lecz nie dotyczy to samoleczenia.7ChPL DaFurag junior

Furaginum 3PG – Jak działa?

Furazydyna, podobnie jak popularna na Zachodzie nitrofurantoina, to chemioterapeutyk o szerokim spektrum działania, wykazujący działanie bakteriostatyczne, m.in. wobec S. aureus, S. epidermidis, S. faecalis, Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia i Enterobacter. Działa również p/pierwotniakowo i słabo p/grzybiczo.

Furaginum 3PG – Na co uważać?

Zalecamy uprzedzać pacjenta, że powinien być wyczulony na objawy mogącej się rozwinąć polineuropatii. Te objawy to: mrowienie w kończynach, drętwienie, osłabienie siły mięśni i pieczenie skóry. W takiej sytuacji należy przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza.

Odradzimy stosowanie furazydyny:

 • pacjentom z polineuropatią (cukrzyka warto zapytać o mrowienie i pieczenie kończyn),
 • kobietom w I trymestrze ciąży,
 • kobietom w ciąży po przewidywanym terminie jej rozwiązania.

Według producenta stosowanie furazydyny w czasie karmienia piersią jest niezalecane, jednak biorąc pod uwagę fakt, że nitrofurantoinę można stosować podczas karmienia piersią oraz to, że furazydyna może być stosowana u dzieci już od 3 m.ż., można uznać, że jest bezpieczna do stosowania w czasie karmienia piersią.

Przyjmowanie furazydyny często skutkuje bólami głowy. W przypadku nitrofurantoiny notowano nawet przypadki bóli podobne do klasterowego bólu głowy (czyli najsilniejszego ze znanych rodzajów bólu głowy).8Casetta I, Capone JG: Cluster-like headache attacks triggered by nitrofurantoin intake. European Journal of Clinical Pharmacology 70(2) 2013 pełny tekst .pdf Bólom głowy (wg producenta) ma zapobiegać przyjmowanie leków p/histaminowych. Nie wiadomo jednak, które antyhistaminiki będą tu najskuteczniejsze oraz czy w ogóle będą – nie odnaleźliśmy danych klinicznych potwierdzających te zalecenia.

Producenci przestrzegają przed łączeniem furazydyny z alkoholem z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji disulfiramopodobnej, choć brakuje na to dowodów z badan klinicznych. Nitrofurantoinę, jej zagraniczny odpowiednik, można bezpiecznie łączyć z alkoholem.9NHS: Nitrofurantoin [dostęp: 11.07.2019] pełny tekst

Furaginum 3PG – Na jakie interakcje zwracać uwagę?

Warto zwrócić uwagę na interakcję furazydyny z fluorochinolonami z uwagi na możliwość działania antagonistycznego furazydyny względem tej grupy leków. Odradzimy więc dodatkowe samoleczenie furazydyną pacjentom stosującym takie leki jak cyprofloksacyna, norloksacyna czy lewofloksacyna.

Furazydyna wykazuje silniejsze działanie w kwaśnym środowisku, lecz w zakwaszonym moczu ulega nasilonej resorpcji zwrotnej, co oznacza, że zamiast wydalać się z moczem i odkażać drogi moczowe, penetruje do tkanek, co zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych (głównie obawiamy się uszkodzenia nerwów, a u osób starszych także zwłóknienia płuc i rozsianego śródmiąższowego zapalenia płuc).

Teoretycznie przeciwwskazane będzie więc stosowanie furazydyny z witaminą C, choć nie ma to w praktyce dużego znaczenia, ponieważ kwas L-askorbinowy nie zakwasza moczu w istotny sposób.10Hetey SK, Kleinberg ML, Parker WD, Johnson EW. Effect of ascorbic acid on urine pH in patients with injured spinal cords. Am J Hosp Pharm. 1980 Feb;37(2):235-7. abstrakt 11Bannwart C, Hagmaier V, Straumann E, Hofer H, Vuillemier JP, Rutishauser G. [Modification of urinary pH through ascorbic acid]. Helv Chir Acta. 1981 Aug;48(3-4):425-8. abstrakt Nawet podanie dożylnie 2000 mg witaminy C nie skutkowało obniżeniem pH moczu (wzrostem kwasowości).12Barton CH, Sterling ML, Thomas R, Vaziri ND, Byrne C, Ryan G. Ineffectiveness of intravenous ascorbic acid as an acidifying agent in man. Arch Intern Med. 1981 Feb;141(2):211-2. abstrakt

Furaginum 3PG – Dodatkowe informacje

Dostępne w Polsce preparaty furazydyny zestawiono poniżej:

Kat.PreparatPostaćDawkaOpakowania
OTCDaFurag Maxtabl.100 mg15 i 30 tabl.
OTCFuragina APTEO MEDtabl.50 mg30 tabl.
OTCFuragina FORTE APTEO MEDtabl.100 mg15 i 30 tabl.
OTCFuraginum Hascotabl.50 mg30 tabl.
OTCFuraginum Hasco Maxtabl.100 mg30 tabl.
OTCFuraginum US Pharmacia (dawniej UroIntima Furagi Active)tabl.50 mg30 tabl.
OTCneoFuraginatabl.50 mg30 tabl.
OTCneoFuragina MAXtabl.100 mg25 tabl.
OTCuroFuraginumtabl.50 mg30 tabl.
OTCuroFuraginum Maxtabl.100 mg15 i 30 tabl.
RpFuraginum Adamedtabl.50 mg30 tabl.
RpFuraginum Tevatabl.50 mg30 tabl.
RpFuraginum Tevatabl.100 mg30 tabl.
RpFurazektabl.100 mg30 tabl.
RpFurazek Juniorproszek do sporz. zaw. doustnej15 mg/ml100 ml
RpDafurag Juniorzaw. doustna10 mg/ml140 ml

Sprawdź swoją wiedzę i zdobywaj pharmacoiny!